jak pracuję
proces współpracy
Przez kilka lat pracy fotografki wypracowałam sprawdzony model współpracy, do którego namawiam wszystkich moich klientów. Współpracę rozpoczynamy (poza tym, że od podpisania umowy) od ustalenia szczegółów briefu projektowego lub przeprowadzenia warsztatów definiujących, które dokładniej opisuję tu. Najlepiej byłoby gdybym na tym etapie już dysponowała produktami, które mają byc fotografowane żeby móc jak najlepiej przygotować sesję oraz przewidzieć ewentualne trudności. Następnie, na podstawie ustaleń i danych zebranych w briefie, wykonuję wstępną sesję i przedstawiam tym samym propozycję aranżacji, użycia rekwizytów, oświetlenia, kolorystyki, kadrów itp. Jeśli moja propozycja Ci się podoba – świetnie, przystępuję do wykonania sesji właściwej. Jeśli jednak chcesz wnieść jakieś poprawki – możesz to zrobić. Następnie wykonuję docelową sesję, z której wysyłam Ci dużą ilość zdjęć po podstawowej globalnej obróbce z prośbą o Twój wybór. Po tym jak wskażesz wybrane przez siebie zdjęcia przychodzi czas na moją precyzyjną pracę przy postprodukcji finalnych obrazków. W tym czasie mamy też kilka dni na wystawienie i opłacenie faktury. Efekty współpracy wysyłam w ustalonej (na etapie briefu) formie: mogą to być zarówno pliki otwarte, jak i paczka „ready to go”- gotowy do użycia zestaw wyeksportowanych gotowych obrazków w odpowiednim formacie i rozdzielczości.
1. podpisanie umowy
2. wysyłka i odbiór produktów
3. omówienie briefu lub warsztaty definiujące
4. sesja próbna
5. akceptacja / poprawka
6. sesja właściwa
7. wysyłka większej ilości zdjęć z prośbą o wybranie
8. finalna postprodukcja
9. rozliczenie
10. wysyłka plików w ustalonej formie
11. mimo zakończonej współpracy pozostaję do- stępna dla swoich klientów i służę pomocą kiedy tylko zajdzie potrzeba
warsztat definiujący
Warsztat definiujący to praca nad stworzeniem briefu. Dobry brief zawiera wszyst- kie fundamentalne dla harmonijnego przebiegu współpracy kwestie. Podczas spo- tkania (na żywo lub online) ustalamy m.in. do czego będziesz wykorzystywał_ zdję- cia, w jakich formatach i rozdzielczościach są Ci potrzebne, piony, poziomy, czy obie opcje? Czy na tych zdjęciach ma później pracować grafik? Ile właściwie zdjęć potrzebujesz? Chcesz je drukować, czy zamieszczać w Internecie? Czy będą to ogólne plany, czy detale, czy znów obie opcje? Czy wyobrażasz sobie zdjęcia swo- jego produktu wykonane w studio, czy może w plenerze? Jaki stopień zaaranżowa- nia Cię interesuje? A może potrzebujesz modela/modelki i wreszcie – jaka stylistyka będzie dla Ciebie odpowiednia?
Wiem że tych pytań wydaje się być dużo, a to i tak tylko część z nich. Zaufaj mi – le- piej zdać sobie sprawę z ewentualnych trudności i ustalić kluczowe kwestie na po- czątku żeby podczas współpracy czuć się spokojnie i pewnie. Podczas warsztatu wypełniamy przygotowany przeze mnie formularz, posługujemy się przykładami, a na te pytania, na które odpowiesz „nie wiem” – znajdujemy odpowiedź razem.
Porządny brief to nie tylko dobry początek współpracy, ale także wartościowy arte- fakt – na podstawie raz dobrze wypracowanego briefu będziesz w stanie wykony- wać kolejne i dzięki temu zachować spójność formalną i wizualną. Dobrze posta- wione pytania o cel wykonywanej pracy mają niezwykłą moc porządkowania, a o tym, jak ważne są procesy porządkujące w prowadzonym biznesie wiesz najlepiej sam_.
Spotkanie trwa ok.2/3 godziny i może odbyć się na żywo (województwo małopol- skie) lub online.
1. spotkanie, omówienie formularza, omówienie indywidualnych potrzeb
2. wspólne uzupełnianie formularza
3. jeśli podczas tworzenia briefu wychodzi niestan- dardowa potrzeba względem sesji – wykonuję kilku- dniowy research żeby sprawdzić, czy założenia są realne (miejsce pleneru, modelki/modela, specyficzna scenografia itp.)
4. po zakończonym researchu domykamy dotychczas otwarte kwestie podczas dodatkowego spotkania lub poprzez kilka maili
5. rozliczenie
6. wysyłka gotowego briefu
czym jest packshot i dlaczego warto wybrać profesjonalny packshot dla swoich produktów
Packshot to zdjęcie produktu na białym tle, którego celem jest ujęcie pełnej infor- macji na jego temat: właściwości CMF (color, material, finish); funkcjonalnościach i innych cechach fizycznych. Packshot, mimo swojego informacyjnego, „suchego” charakteru, może być atrakcyjny wizualnie dzięki odpowiedniemu oświetleniu, dba- łości o detal, ukazaniu szczegółowo różnorodności materiałów, z których produkt został wykonany, zadbaniu o odpowiednie odwzorowanie kolorów. Wykonanie pro- fesjonalnego packshota moją metodą daje także możliwość korekty wad produk- cyjnych (pognieciony materiał, przesunięcia etykiet, nierówny zgrzew i inne niedok- sonałości fabryczne) oraz zmiany kolorystycznej*.
Packshot najczęście służy do sprzedaży e-commerce i w tym kontekście upatruje się jego największych zalet: profesjonalny packshot ma idealnie białe tło, co sprzyja w pozycjonowaniu oferty w wyszukiwarce, prezentuje się jako bardziej godny zaufa- nia w oczach kupujących oraz pozwala stronom szybciej się ładować, nie rozpra- szając uwagi potencjalnych klientów i nie odciągając ich od zakupów. Każdy z tych czynników bezpośrednio wpływa na wyższe wyniki sprzedaży, co zostało wielokrot- nie zbadane, potwierdzone i uznane za dobrą praktykę dla branży e-commerce.
Wykonany przeze mnie packshot ma dodatkową zaletę w postaci wycięcia z białe- go tła. Zamawiając u mnie packshot otrzymujesz dodatkową możliwość wykorzy- stania fotografii swojego produktu bez żadnego tła, na przykład umieszczając ją na innych materiałach graficznych.
Wychodzę z założenia, że żeby packshot prezentował się zachęcająco należy za- dbać o szczegóły i wykonać świadomą pracę nad oświetleniem poszczególnych jego elementów, a potem każdy z nich poddać obróbce. Moja metoda pracy zakła- da ręczny proces, pozwalający na kontrolę nad każdym detalem, dlatego nie wyko- nuję packshotów automatycznie w komorze bezcieniowej.
*Profesjonalna postprodukcja zdjęcia daje ogromne możliwości korekcyjne, jednak fotografia to nie render – celem jest ukazanie prawdy w atrakcyjny sposób, a nie ide- ału, oderwanego od rzeczywistych parametrów.



